• Вс. Июл 20th, 2025

Поради

ЯК ПЕРЕМАГАТИ РАК ГРУДЕЙ
Онкологія (щоб не занедужати, йодируйтесь і вигодовуйте двох дітей)


(ДМИТРО ГУЦАЛО)

20 жовтня — Міжнародний день боротьби з раком молочних залоз (РМЖ). По даним Національного інституту раку, це найпоширеніше злоякісне онкозахворювання в Україні. За рік його виявляють приблизно в 15-16 тисяч українок. Причому найчастіше на пізніх стадіях, коли врятувати жінку вже пізно. Тому близько половини пацієнток помирає — у середньому це 20 жінок у день.»Захворюваність раком молочної залози збільшилася в 30 раз за останні 25 років, — повідомляє лікар-хірург, онколог, Доктор медичних наук, професор Олександр Литвиненко. Це пов’язане з несприятливою спадковістю (якщо хтось із родички страждав РМЖ), поганою екологією, гормональними порушеннями, харчуванням, палінням, алкоголем. Усе це в індивідуальній комбінації може привести до раку». Звичайно ж, для профілактики кожна жінка повинна звести до мінімуму фактори ризику. Але проблема в іншому. Виявляється, у багатьох розвинених країнах захворюваність нітрохи не менше, чим у нас. Але от виживаність набагато вище. «Якщо в нас у запущеній стадії виявляється близько 50% жінок із РМЖ, то на Заході — усього 5-9%. Це пов’язане з тим, що там добре налагоджена система ранньої діагностики рака. А в початкових стадіях його можна вилікувати в 99% випадків», — підкреслює фахівець.

КОЛИ ПОТРІБНО ДО ЛІКАРЯ.

Пухлина з’являється не раптом. «Пухлина розміром 1см. росте близько 6-10 років, — говорить лікар-хірург, онколог, Доктор медичних наук, професор Олександр Литвиненко. Тому, якщо кожна жінка буде обстежуватися хоча б раз в 1-2 роки, це вже буде добре». Але є ряд ознак, коли візит до онколога- маммолога відкладати не можна. «Якщо ви виявляєте в грудях ущільнення, обов’язково відвідаєте спеціаліста, радить онколог. Навіть якщо воно то з’являється, то зникає. Боятися теж не варто — після обстеження часто виявляється, що це доброякісна пухлина, однак і вона згодом може стати злоякісною, тому таким пацієнткам потрібно встати на облік і мінімум раз у рік обстежуватися». Також до тих, кому обстежуватися потрібно раз у рік, відносяться жінки, матері, бабусі і сестри у яких раніше був виявлений РМЖ, і всі, кому більше сорока років.

ОБОВ’ЯЗКОВО ТРИ ДОСЛІДЖЕННЯ.

Навіть потрапивши до фахівця, виявити маленьку пухлину можна не завжди. «Іноді жінка проходить якесь одне обстеження, наприклад пальпаторне (руками), або аналіз крові на онкомаркери. Вони дають негативний результат, і жінка на цьому заспокоюється, описує ситуацію онколог-маммолог Олександр Литвиненко. Але найчастіше одного дослідження мало. Мінімальний перелік діагностики — пальпація, маммографія (рентген-дослідження) і УЗІ. А відомий аналіз крові на онкомаркери саме не є обов’язковим». Також вам можуть запропонувати такі дослідження, як МРТ (магнітно-резонансна томографія), КТ (комп’ютерна томографія) і біопсія. Це більш детальні дослідження, їх призначають, коли в лікаря є сумніви — рак це чи ні.

ЩО НОВОГО В ЛІКУВАННІ?

Якщо діагноз установлений, онко- маммолог становить план лікування. Воно може містити в собі хірургічні операції, променеву терапію, гормонотерапію, хіміотерапію. Жоден з методів не є універсальний, зазвичай потрібна їхня комбінація. Підбір комбінацій може залежати від безлічі факторів — віку пацієнтки, рівня різних гормонів, виду пухлини, її стадії й ін. «Що стосується новинок, то в онкохірургії зараз широко практикують так звані органозберігаючі операції, коли жінці не видаляють повністю молочну залозу, а тільки уражені тканини, (розповідає лікар-хірург, онколог, Доктор медичних наук, професор Олександр Литвиненко). Друге нововведення це — застосування лінійного прискорювача. Це апарат для променевої терапії, який дозволяє лікареві підбирати індивідуальну дозу опромінення, форму поля й глибину й точність його проникнення».

ЯК ПРАВИЛЬНО ОБСТЕЖИТИ ГРУДИ.

1. Виявити ущільнення в грудях можна за допомогою самообстеження. Його потрібно проводити на 7-10 день від першого дня початку менструації, коли проходять хворобливість і набрякання грудей.

2. Станьте перед дзеркалом, оголіться до пояса й підніміть руки за голову. Зверніть увагу, чи не видно почервонінь, впадин або опухлостей.

3. Закиньте ліву руку за голову, а правою прощупайте ліві груди, і навпаки. При цьому пальці повинні лежати плиском і, не відриваючись, пересуватися від однієї зони до іншої по спіралі. Цю ж процедуру можна робити лежачи на спині.

4. Можна провести додаткове самообстеження під душем. Мильні пальці, сковзаючи по мокрій шкірі, іноді можуть легше виявити патологію в молочних залозах.